НАПАФКАНИ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Дали мислите дека човек забележува само она што сака?

3 posters

Go down

Дали мислите дека човек забележува само она што сака? Empty Дали мислите дека човек забележува само она што сака?

Пишување by kumba Пет Јан 25, 2008 1:25 pm

Дали мислите дека човечкиот мозок забележува само она што сака а она што некји го гледа но не го регистрира?
kumba
kumba
Администратор

Број на мислења : 68
Age : 34
Registration date : 2008-01-24

https://napafkani.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Дали мислите дека човек забележува само она што сака? Empty Re: Дали мислите дека човек забележува само она што сака?

Пишување by Hyosciamus Пон Јан 28, 2008 5:09 pm

Се што преставува надворешна дразба, дразни соодветни рецептори кои ја носат дразбата до нервен центар. Зна4и се се регистрира само во зависност од ја4ината и видот на дразбата, ке се меморира или не. Ова е сува дефиниција.
Ако зборваме за перцепции, тогаш оние шо добро ја следат интуицијата знат да одговорат
Hyosciamus
Hyosciamus
Почесен член
Почесен член

Број на мислења : 48
Age : 33
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Дали мислите дека човек забележува само она што сака? Empty Re: Дали мислите дека човек забележува само она што сака?

Пишување by kumba Пон Јан 28, 2008 5:20 pm

Добредојде во клубот ти шо ја следиш интуицијата Very Happy Инаку јас мислам дека не објасна многу на прашањето шо е поставено туку напиша нешо сосема друго...ама нема врска...
kumba
kumba
Администратор

Број на мислења : 68
Age : 34
Registration date : 2008-01-24

https://napafkani.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Дали мислите дека човек забележува само она што сака? Empty Re: Дали мислите дека човек забележува само она што сака?

Пишување by Hyosciamus Пон Јан 28, 2008 5:25 pm

Да. Сега видов. Оти максимално можат да се забележуват 7 предмети, појави. Прашањето е дали 4оекот во даден момент забележува 7 објекти кои сака да ги забележува?
Добро. Дефинитивно да.
Hyosciamus
Hyosciamus
Почесен член
Почесен член

Број на мислења : 48
Age : 33
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Дали мислите дека човек забележува само она што сака? Empty Re: Дали мислите дека човек забележува само она што сака?

Пишување by **sonuvalka** Чет Јан 31, 2008 6:55 am

И јас мислам дека е така
**sonuvalka**
**sonuvalka**
Администратор

Број на мислења : 26
Age : 33
Местолокација : кај ќе стигнам
Registration date : 2008-01-25

Вратете се на почетокот Go down

Дали мислите дека човек забележува само она што сака? Empty Re: Дали мислите дека човек забележува само она што сака?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот